TEKNİK BİLGİLER - Hidrolik Teknik Bilgiler

cks ürün menü

Genel Montaj Bilgileri

Montaja başlamadan önce kataloğun Teknik Bilgiler-Genel Montaj Bilgileri okunmalıdır. Sızdırmazlık elemanlarını montajdan evvel kontrollü şekilde hidrolik yağda 70°C’ye kadar ısıtmak malzemeyi daha elastik hale getireceği için montajı kolaylaştıracaktır. Burada dikkat edilmesi gereken durum ısıtma sırasında sızdırmazlık elemanının malzemesini bozacak sıcaklığa ulaşılmamasıdır.
Montajı yapılacak hidrolik sızdırmazlık elemanları kapalı tip veya  parçalı tip kanallara el ile monte edilebilirler. Özellikle kapalı tip kanala monte edilecek sızdırmazlık elemanları için çeşitli montaj aparatlarının kullanılması önerilir. Kullanılan aparatlar hem montajı hızlandıracak, hem de sızdırmazlık elemanının zarar görmesine engel olacaktır. Boğaz takozu montaj aparatlarına birkaç örnek Şekil 12’de görülmektedir.
Boğaz takozuna mil montajında, sızdırmazlık elemanları monte edildikten sonra mil boğazdan geçirilirken bu elemanların zarar görmesini engellemek için Şekil 13’de görülen aparatın kullanılması önerilir. Kullanılacak aparatların tümünde keskin köşeler olmamalı ve yüzey pürüzlülük değerleri Rmax ≤ 4µm‘yi geçmemelidir.
Piston başı boruya takılırken sızdırmazlık elemanlarının zarar görmesini engellemek için Şekil 14’deki montaj aparatın kullanılması tavsiye edilir.
Kompakt setler için piston başı montaj aparatının kullanımını Şekil 15’de görebilirsiniz. Kauçuk parçayı el ile kısmen kanala oturttuktan sonra montaj aparatı yerleştirilip 360° çevrilerek sızdırmazlık parçası kanala yerleşir, daha sonra sızdırmazlık elemanının diğer parçaları var ise el ile takılarak montaj tamamlanır.
PTFE BOĞAZ SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI MONTAJI

Kullanılacak tüm montaj aparatları montaj esnasında sızdırmazlık elemanlarına zarar vermeyecek tipte yumuşak malzemelerden (POM, PA vb.) seçilmelidir.

Parçalı boğazlara montaj kolay ve sorunsuz olarak yapılabilir,  sızdırmazlık elemanlarında deformasyon olmadığı için tavsiye edilen montaj şekli parçalı kanallardır. Montaj kalibre edilmiş milin sızdırmazlık elemanının kanala alıştırılmasıyla tamamlanır.
Kapalı tip boğaz takozunda önce O’ring kanala yerleştirilir. PTFE sızdırmazlık elemanı itici aparatın ön kısmına yerleştirilir (Şekil 16).
Konik ağız boğaz takozunu merkezleyecek şekilde keçe kanalının bulunduğu yer mesafesinde ayarlanır. Daha sonra itici takozu konik ağızda iterek parçanın kanala oturması sağlanır.

HARİTA

© 2017 CKS Sızdırmazlık Elemanları Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti
Bu sitenin içeriğinin kaynak göstermeksizin kopyalanması ve yeniden yayınlanması yasaktır